Międzynarodowy Dzień Mediacji w Sądzie Rejonowym w Stalowej Woli oraz w Wydziałach Zamiejscowych Sądu Rejonowego w Stalowej Woli z siedzibą w Nisku

W dniach 17 i 18 października 2013 roku, w ramach obchodzonego Tygodnia Mediacji, w Sądzie Rejonowym w Stalowej Woli oraz w Wydziałach Zamiejscowych Sądu Rejonowego w Stalowej Woli z siedzibą w Nisku, odbyły się spotkania poświęcone niniejszej tematyce.

Otwarcia wymienionych spotkań dokonali Prezes Sądu Rejonowego w Stalowej Woli Pani Joanna Szewczyk, Wiceprezes Sądu Rejonowego w Stalowej Woli Pan dr Grzegorz Wolak oraz Sędzia Sądu Rejonowego w Stalowej Woli Pani Beata Grzybowska, pełniącą funkcję Koordynatora do spraw mediacji Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.

W spotkaniach udział wzięli niezrzeszeni oraz zrzeszeni mediatorzy z Polskiego Centrum Mediacji, Stowarzyszenia Mediatorów Polskich i Krajowego Sądu Arbitrażowego, sędziowie, kuratorzy i pracownicy Biura Obsługi Interesanta Sądu Rejonowego w Stalowej Woli.

Pani Sędzia Beata Grzybowska przedstawiła najważniejsze zagadnienia dotyczące instytucji mediacji, jej genezę, istotę, cele i zalety w odniesieniu do tradycyjnego postępowania. Następnie podkreśliła rolę mediatora, własne doświadczenia związane z tą instytucją, najważniejsze problemy i korzyści z niej wynikające, perspektywy mediacji w poszczególnych postępowaniach sądowych, korzyści dla stron postępowań i nadzieje pokładane w mediacji. Ponadto przedstawiła w zarysie dane statystyczne dotyczące korzystania przez strony z instytucji mediacji w postępowaniach sądowych.

Następnie uczestniczący w spotkaniu mediatorzy, przybliżyli praktyczne aspekty swojej pracy, podkreślając pozytywny jej wydźwięk w relacjach międzyludzkich.

Ponadto podczas dyskusji, sędziowie wyrazili pełną akceptację dla instytucji mediacji w postępowaniu sądowym i gotowość korzystania z niej w prowadzonych przez siebie postępowaniach, jednocześnie zwrócili uwagę na problem braku chęci korzystania z mediacji przez szczególnie skonfliktowane strony.

Spotkania w Sądzie Rejonowym w Stalowej Woli i Wydziałach Zamiejscowych Sądu Rejonowego w Stalowej Woli zwieńczyły pokazy symulacji mediacji, mające charakter edukacyjny.

Ponadto przybyłe do Sądu osoby zainteresowane tematem mediacji miały możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia zaproszonych mediatorów, w ramach pełnionych przez nich dyżurów.

Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu
Strona wygenerowana przez system (dynamicznie aktualizowana)
Dokument z dnia: 2013-10-18 15:33
Wytworzył:
Otylia Rękas-Sieradzka
Publikacja w dniu: 2013-10-21 12:34
Opublikował:
Otylia Rękas-Sieradzka
Opis zmiany: b/d
Ilość wyswietleń dokumentu: 5 308