Przejdź do treści

Posiedzenie Rady Terenowej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym dla obszaru Województwa Podkarpackiego z dnia 20 maja 2024 r. ,,Nieletni i młodociani sprawcy przestępstw w polskim systemie sądowym i penitencjarnym”

W dniu 20 maja 2024 r. miało miejsce kolejne, w ramach kadencji na lata 2023 – 2027, Posiedzenie Terenowej Rady do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym dla obszaru Województwa Podkarpackiego.  

Dzięki przychylności i zaangażowaniu Komendanta Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Olszanicy – ppłk Adama Nieznańskiego, posiedzenie odbyło się w Ośrodku Szkoleniowym Służby Więziennej w Olszanicy. 

Na wstępie Pani Barbara Rzekęć - Przewodnicząca Rady, Prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu powitała wszystkich zgromadzonych. 

W posiedzeniu brali udział członkowie Rady oraz zaproszenie goście, w tym przedstawiciel Wojewody Podkarpackiego - Pani dr hab. prof. WSPiA Anna Świerczewska-Gąsiorowska, Sędziowie wskazani przez Prezesów Sądów Okręgowych apelacji rzeszowskiej, Prokurator Okręgowy w Przemyślu, przedstawiciel Prokuratury Okręgowej w Krośnie, Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie oraz Dyrektorzy: Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu i Sądu Okręgowego w Krośnie, przedstawiciele administracji rządowej wskazani przez Wojewodę Podkarpackiego, przedstawiciele służb mundurowych wyznaczeni kolejno przez: Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie, Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej, oraz Kuratorzy Okręgowi: Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, Sądu Okręgowego Przemyślu, Sądu Okręgowego Krośnie i Sądu Okręgowego Rzeszowie, a także Kierownicy Zespołów Kuratorskiej Służby Sądowej Sądów Rejonowych okręgu tarnobrzeskiego, krośnieńskiego, przemyskiego i rzeszowskiego.

Zdjęcie 1
 
Zdjęcie 2
 

Tematyka posiedzenia Rady miała na celu przybliżenie osobom zaangażowanym w proces resocjalizacji skazanych, problematykę nieletnich i młodocianych sprawców przestępstw. Nieletni i młodociani wymagają bowiem szczególnego podejścia zarówno ze strony sądów, służby więziennej, instytucji pomocowych, jak też całego społeczeństwa. Wymaga to znalezienia właściwych rozwiązań, uwzględniających w szczególności: wsparcie edukacyjne, terapię poprzedzoną właściwą diagnozą oraz właściwe działania resocjalizacyjne. 

W ramach posiedzenia Rady Terenowej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym dla obszaru Województwa Podkarpackiego wygłosili wykłady:

  • „Stosowanie środków izolacyjnych wobec nieletnich sprawców czynów karalnych na gruncie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich” - Pani Joanna Lewczyńska Sędzia Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.
  • „Nieletni sprawcy przestępstw w polskim systemie resocjalizacji – oczami Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w perspektywie oddziaływań w zakładach poprawczych” - Pan Maciej Paź Dyrektor Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Pszczynie Łące oraz Pani Agnieszka Bogusz - Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Krakowie,
  • „Wizerunek i problemy współczesnej młodzieży w kontekście rozważań o przyczynach popełniania przez nią czynów zabronionych” Pani dr Anna Chmielewska z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, kurator zawodowy w Sądzie Rejonowym w Otwocku,
  • „Demoralizacja a czyn karalny - ujęcie definicyjne” - Pani dr Jolanta Zozula z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, 
  • „Środowisko rodzinne a przestępczość nieletnich” - Pani dr Magdalena Stankowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie,
  • „Oddziaływania wobec osadzonych młodocianych w warunkach zakładów karnych zamkniętych” - ppor. Michał Bąk funkcjonariusz Zakładu Karnego w Przemyślu.
Zdjęcie 3
 

Prelegenci zabierając głos, wskazywali na złożoność problemu resocjalizacji nieletnich i młodocianych sprawców przestępstw oraz na konieczność współpracy w realizacji programów resocjalizacji, zajęć edukacyjnych dla osób pozbawionych wolności, sprzyjających zapobieganiu przestępczości, przeciwdziałaniu powrotowi do przestępstwa oraz kształtowaniu społecznie pożądanych postaw osadzonych. 

Zdjęcie 4
 
Zdjęcie 5
 

Na zakończenie Pani Prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu podziękowała prelegentom za wygłoszone wykłady, a wszystkim obecnym gościom za ich wysłuchanie i czynny udział w posiedzeniu.
 

Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu
Strona wygenerowana przez system (dynamicznie aktualizowana)
Dokument z dnia:
Wytworzył:
Marta Jarosz-Midura
Publikacja w dniu:
Opublikował: adminso
Zatwierdzony przez: b/d
Ilość wyswietleń dokumentu: 42