Działalnością podstawową Sądu Okręgowego jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości w zakresie nienależącym do sądów administracyjnych, sądów wojskowych oraz Sądu Najwyższego, a także wykonywanie zadań z zakresu ochrony prawnej, powierzone w drodze ustaw.
Do zakresu właściwości funkcyjnej Sądu Okręgowego należy:
- rozpoznawanie w I instancji spraw cywilnych i rodzinnych oraz w II instancji spraw cywilnych i spraw należących do właściwości sądów rodzinnych.
- rozpoznawanie w I i II instancji spraw z zakresu prawa karnego oraz w II instancji spraw o wykroczenia.
- rozpoznawanie spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
- nadzór nad działalnością administracyjną w sprawach cywilnych, karnych, rodzinnych i nieletnich, z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieczystoksięgowych oraz w sprawach gospodarczych Sądu i jednostek podległych.
- nadzór nad komornikami sądowymi.
- nadzór penitencjarny.
- sądowa kontrola nad szpitalami psychiatrycznymi i domami pomocy społecznej przeznaczonych dla osób chorych psychicznie lub upośledzonych umysłowo.
- nadzór nad wykonywaniem orzeczeń o skierowaniu nieletnich do ośrodka kuratorskiego.
- sporządzanie przez opiniodawcze zespoły sądowych specjalistów opinii w sprawach rodzinnych i opiekuńczych oraz w sprawach nieletnich, na podstawie przeprowadzonych badań psychologicznych, pedagogicznych lub lekarskich.
Prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu sprawuje nadzór administracyjny nad działalnością Sądów Rejonowych okręgu tarnobrzeskiego. Sądowi Okręgowemu w Tarnobrzegu podlegają następujące Sądy Rejonowe z obszarami ich działania:
Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu
Sąd Rejonowy w Mielcu
Sąd Rejonowy w Stalowej Woli
Sąd Rejonowy w Nisku
Sąd Rejonowy w Kolbuszowej